Kde jsem: Katalog > Knihy a filmy > Hudba >

Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus)

Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus)

Cena produktu Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus) není známa.

 

Popis produktu Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus): "Léta Páně 1415., pátý den měsíce července, v pátek po Prokopovi, urození páni Václav z Dubé a Jan z Chlumu byli posláni od římského a uherského krále Zikmunda do žaláře v Kostnici, aby slyšeli ko... > více informací

Seřadit podle: nejnižší ceny dostupnosti

Tento produkt nebyl v tuto chvíli nalezen v žádném z e-shopů. Zkuste podobné produkty.

Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus) - popis

nahoru

"Léta Páně 1415., pátý den měsíce července, v pátek po Prokopovi, urození páni Václav z Dubé a Jan z Chlumu byli posláni od římského a uherského krále Zikmunda do žaláře v Kostnici, aby slyšeli konečný úmysl mistra Jana, chce-li svrchuřečené články svých knih odpřísáhnouti a odvolati. Když ho vyvedli ven ze žaláře, řekl mu pan Jan z Chlumu: "Hle, mistře Jene, my jsme laikové a neumíme ti poraditi; a proto viz, cítíš-li, že jsi v nikterých věcech z oněch, které se ti vytýkají, vinen, nestyď se dáti se o nich poučiti a je odvolati. Pakli však se necítíš vinen tím, co se ti vytýká, žádným způsobem nejednej proti svému svědomí a nelži před tváří boží, ale raději stůj až do smrti v té pravdě, kterou jsi poznal." Že by ti dva mistru Janovi nejtěžší rozhodování jeho života nějak usnadňovali, to se opravdu říct nedá. Jan Hus neměl na vybranou. Svůj osud si zvolil 1. července 1415. Odmítl odvolat. Hranice na břehu Rýna „Pán Ježíš Kristus, můj vykupitel a spasitel, tvrdším a těžším řetězem byl spoután; a já bídný přivázán nestydím se tento pro jeho jméno nésti,“ řekl mistr Jan Hus, když ho přivedli na hranici na břehu řeky Rýna za hradbami Kostnice. „Jsem věru zvědav, bude–li mít za chvilku ještě tolik řečí!“ ozvalo se z publika, ale nikdo se k vtipálkovi nepřidal. Pod nohy mu položili dvě otepi dřeva, a dalšími snopy slámy a otepmi dřeva, promíchanými se slámou obložili Husa až po bradu. Toho dříví byly dvě káry, opravdu si dali záležet. „Dříve však, než ho podpálili, přijel k němu říšský maršálek, vybízeje ho, aby ještě zachoval život bez úrazu a aby to, co kdysi kázal a svoje slova odpřísáhl a odvolal.“ Mistr však už neměl na výběr. Pohlédl na nebe a vysokým hlasem, který bylo všude kolem slyšet, řekl: „Bůh mi jest svědkem, že jsem to, co se mi falešně připisuje a skrze falešné svědky přičítám, nikdy neučil ani nekázal, ale předním úmyslem mého kázání a všech jiných mých skutků nebo písem bylo, abych jen mohl lidi zachránit od hříchů. V té pak pravdě evangelia, kterou jsem psal, učil a kázal ze slov a výkladů svatých doktorů, dnes vesele chci umříti.“ Už nebylo o čem diskutovat. Kat přiložil k hranici pochodeň. Nikdo nechtěl věřit svým uším. Hus začal zpívat.

Další kategorie

Bylo pro vás vyhledání nejlevnějších cen u produktu Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus) užitečné? Najdeme vám nejlevnější ceny jakéhokoliv zboží. Například nejlevnější Kalendáře, Diáře nebo Plakáty a postery, Knihy, DVD a Blu-ray filmy.

Nejlevnější Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus) akční ceny - Levné Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus)

Výsledky porovnání cen v internetových obchodech: Nejlevnější Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus) stojí 0 Kč.

Portál HLEDEJCENY.cz vyhledává a porovnává produkty dle mnoha parametrů. Nejlevnější Toulky českou minulostí 8 (Jan Hus) najdete u nás.

Akční ceny, nejlepší ceny, porovnání cen, srovnání cen a slevy v kategorii Hudba.